Facebook
Kontakt/
Reklama
17 List 2012
Rzym miastem zakochanych

Wieczne Miasto kochanków, namiętności, niezapomnianych wrażeń i najpiękniejszych wspomnień. Rzym ma niebywałą moc przyciągania i rozkochiwania w sobie każdego, kto choć raz go zobaczy…


 

Wieczne Miasto kochanków, namiętności, niezapomnianych wrażeń i najpiękniejszych wspomnień. Rzym ma niebywałą moc przyciągania i rozkochiwania w sobie każdego, kto choć raz go zobaczy…

 

 

 

 

 

Swoją podróż po Rzymie warto zacząć od wielkiego placu - Piazza del Popolo, który wprowadza nas w klimat tego niesamowitego miasta. Pośrodku placu stoi ogromny egipski obelisk, przypominający o czasach Oktawiana Augusta. Ulubionym miejscem spotkań rzymian jest Piazza di Spagna (Plac Hiszpański), na którym znajdują się słynne Schody Hiszpańskie. To najdłuższe i najszersze schody w Europie, na których odbywają się coroczne pokazy mody. Wiosną zdobi je kwiatowa dekoracja tworzona z okazji festiwalu kwiatów. Watro poświęcić chwilę i udać się w to niezwykłe miejsce podczas podróży do Rzymu.

 

 

 

Będąc w stolicy Włoch, nie można przejść obojętnie obok najpiękniejszej rzymskiej fontanny – Fontanny di Trevi. Po filmie „Słodkie życie”(La Dolce Vita) z 1960 w reżyserii Federico Felliniego stała się sławna na całym świecie, a scena kąpieli Sylvii, granej przez Anitę Ekberg, należy do najsłynniejszych w dziejach kina. Fontanna di Trevi jest miejscem spotkań wielu zakochanych par. Wrzucają one do fontanny drobne monety, aby zapewnić sobie powrót do Rzymu.

 

 

Natomiast na północ od centrum Rzymu znajduje się most Ponte Milvio, symbol miłości. To właśnie tutaj zakochane pary z całego świata przyjeżdżają, aby na lampach i barierach mostu zawiesić kłódki miłości. Chcą w ten sposób przypieczętować swoje uczucie. Kłódkę z wypisanymi imionami zamykają na kluczyk, który następnie wrzucają w rwący nurt Tybru. Patrząc na Ponte Milvio odnosi się wrażenie, że stalowa konstrukcja mostu niemal ugina się pod ciężarem zawieszonych na nim symboli miłości.

 

 

 

Piazza Navona, inne miejsce spotkań rzymian i turystów, wyróżnia się niezwykłym, barokowym stylem. W centralnym miejscu placu znajduje się Fontanna Czterech Rzek, symbolizująca cztery wielkie rzeki z czterech kontynentów: Nil, Dunaj, Rio de la Plata i Ganges. Rzeki przedstawione zostały poprzez figury czterech gigantów, wspartych na skale, utożsamianej z chaosem. Pośrodku fontanny znajduje się egipski obelisk przeniesiony z Via Appia za zgodą papieża. Bijące romantyzmem miejsce sprawia, że warto zatrzymać się tutaj na dłużej. Wzdłuż placu rozciągają się stylowe kawiarnie i restauracje, w których można spróbować specjałów włoskiej kuchni lub napić się pysznej kawy. Najokazalszą budowlą, znajdującą się w centrum Rzymu, jest Vittoriano, zwane również Ołtarzem Ojczyzny. Głównym akcentem fasady zwróconej w kierunku Via del Corso jest potężny pomnik Wiktora Emanuela II, pierwszego króla zjednoczonych Włoch. Warto wspiąć się na taras poniżej kolumnady, skąd rozciąga się niezapomniana panorama Rzymu.

 

 

 

 

 

W trakcie podróży do stolicy Włoch zakochani nie mogą pominąć Via dei Fori Imperiali, która wprowadza w klimat starożytnego Rzymu. Po prawej stronie mijamy Foro Romano. Jak mówią rzymianie, to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Wiecznym Mieście, gdzie zakochani bez pośpiechu mogę zwiedzać centrum starożytnego świata. Via dei Fori Imperiali prowadzi do Koloseum, najsłynniejszego rzymskiego zabytku. Przed tym największym włoskim amfiteatrem często do zdjęć pozują małżonkowie w dniu ślubu, oddając w ten sposób klimat tego niezwykłego miejsca. Na tyłach Koloseum znajdują się restauracje, w których można zjeść romantyczną kolację. Obsługujący kelnerzy dbają, aby odwiedzającym ich parom niczego nie brakowało. Prawdziwą magię ma w sobie spacer po Rzymie późnym wieczorem, lub nocą. Przytuleni, mijamy podświetlone zabytki i urocze wąskie uliczki.

 

 

 

Prawdziwego romantyzmu Rzymowi dodaje rejs statkiem po Tybrze. Stolica Włoch proponuje trzygodzinną wyprawę wieczorem od Mostu Sant’Angelo przez cały Tyber. Kolacje przygotowywane są według starych włoskich przepisów. Przy tradycyjnych potrawach nie może oczywiście zabraknąć doskonałego, włoskiego wina. Lekkie kołysanie tworzy dobrą atmosferę dla ważnych słów i gestów.

 

Będąc w Rzymie, nie można pominąć Watykanu, położonego po lewej stronie miasta. Bogata historia i pełne przepychu wnętrza Bazyliki Świętego Piotra sprawiają, że przyjeżdżają tu nie tylko chrześcijanie. W dzień powszedni, po zmroku, kiedy Plac Świętego Piotra pustoszeje, zakochani lubią robić sobie zdjęcia i przenikać niezapomnianą atmosferą tego miejsca.

 

Julia Chudzyńska

 

fot: ShutterStock,Inc.

 

 

 

Artykuły