Facebook
Kontakt/
Reklama
24 List 2012
Meksyk

Meksyk urzeka nie tylko fascynującą historią i pozostałościami kultury Majów i Azteków, ale również pięknym krajobrazem, na który składają się pustynie z ogromnymi kaktusami, zielone tropikalne lasy, rwące rzeki, wspaniałe jeziora oraz łańcuchy górskie z pokrytymi śniegiem wulkanicznymi szczytami: Popocatepetl (5452 m) w języku Indian zwany dymiącą górą oraz Iztaccihuatl (5286 m). Jednym słowem - wymarzone miejsce na podróż poślubną.

Miejsce, gdzie ludzie stają się bogami

 

 

 

Magiczna kraina dla dwojga

 

Niesamowite dziedzictwo indiańskich kultur połączone z międzynarodową atmosferą nadmorskich kurortów i egzotyką karaibskiego wybrzeża sprawia, że każdy czuje się tu wyjątkowo. Turkusowe morze, białe plaże, kolonialne budowle powstałe na gruzach starożytnych cywilizacji zachęcają do powrotów każdego, kto był tu choć raz. Meksyk na pewno nie rozczaruje tych nowożeńców, którzy lubią aktywny wypoczynek. Amatorzy golfa, tenisa, jazdy konnej, miłośnicy wycieczek górskich, sportów wodnych - wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Jedną z wielu atrakcji, których nie można sobie odmówić jest nurkowanie. Niezależnie od tego, na którą z miejscowości padnie wybór czy na Cancun z przepiękną białą plażą, czy na Playa del Carmen lub Riviera Maya będące ostoją nurkowania, wszędzie czekają zachwycające rafy koralowe oraz kolorowe ławice ryb.

 

 

 

Teotihuacan

 

W dosłownym tłumaczeniu oznacza „miejsce, gdzie ludzie stają się bogami”. Strefa archeologiczna Teotihuacan leży 50 km na północ od miasta Meksyk, w otoczonej górami części Valle de Mexico (Doliny Meksyku). Teotihuacan, znany głównie ze słynnych piramid Słońca i Księżyca, był największym starożytnym miastem Meksyku, a zarazem stolicą największego imperium prehiszpańskiego w Ameryce Środkowej. Aby w pełni docenić znakomitość oraz skalę tego niezwykłego miejsca, należy pokonać szlak wiodący na wysokości 2300 metrów, przez strome, wysokie schody piramidy Słońca i Księżyca.

 

Piramida Słońca - największa w Meksyku, wzniesiona z ziemi oraz suszonych na słońcu cegieł, które pokryto warstwą złotonośnego piasku i kamienia, a wykończono jaskrawo pomalowanym gipsem. Uważa się, że kult Boga Słońca pojawił się tu jeszcze przed wybudowaniem piramidy.

 

Piramida Księżyca (Piramide de la Luna), wznosząca się przy północnym końcu Avenida de los Muertos jest mniejsza od Piramidy Słońca. Przed piramidą rozciąga się Plaza de la Luna (Plac Księżyca) z dwunastoma cokołami pod świątynię. Niektórzy przypisują tej trzynastce (12 cokołów i piramida) niebiańską symbolikę. Panuje przekonanie, że przy ołtarzu, w środkowej części placu, odbywały się rytualne tańce.

 

Kolejnym miejscem, wartym odwiedzenia, jest Świątynia Quetzalcoatla – najwyższego wodza zwanego Pierzastym Wężem, który stał się później najsłynniejszym bogiem Meksykan. Pierwsi wyrzeźbili go Olmekowie. Pierzasty wąż stanowił połączenie ptaka quetzal z grzechotnikiem. Na świątyni upamiętniono również maskami głównego boga deszczu i gromu Tlaloca. Nie wolno zapomnieć o Alei zmarłych – ta szeroka droga ciągnie się przez całą długość obecnie zachowanego miasta, ale niegdyś sięgała o wiele dalej na południe. Nazwana została tak przez Azteków, którzy mylnie uważali, iż stojące wzdłuż niej budynki są królewskimi grobowcami.

 

 

 

Upalne dni na chłodnym piasku

 

Najpopularniejszym centrum wypoczynkowym Meksyku jest Cancun, które wraz z Półwyspem Jukatan zaliczane jest do najbardziej słonecznych regionów świata. Najcieplej jest tu od grudnia do kwietnia. W tym czasie temperatury wynoszą od 27°C do 38°C. We wrześniu, październiku i listopadzie mogą padać tropikalne deszcze, które dają gwarancję chwilowego ochłodzenia i powrotu słonecznej pogody w dalszej części dnia. W tych miesiącach zdarzają się również silne wiatry. Średnia temperatura roczna to 25,5°C.

 

Cancun słynie z szerokich plaż z oślepiająco białym piaskiem, który nawet w najbardziej upalne dni pozostaje chłodny. Turkusowe laguny i rafy koralowe zachęcają do uprawiania sportów wodnych. Cancun oferuje hotele wszystkich kategorii, różnorodne restauracje, nowoczesne, klimatyzowane centra handlowe jak również niezliczone możliwości rozrywki. Państwo młodzi z całą pewnością nie będą się tu nudzić. Jest poza tym idealnym punktem wypadowym do zwiedzania miast Majów Chichen Itza i Uxmal.

 

 

 

Riviera Maya & Playa del Carmen

 

Odcinek wybrzeża Riviera Maya ciągnie się na południe do strefy hotelowej Cancun. Playa del Carmen jest oddalona od Cancun około godzinę drogi. Niegdyś spokojna wioska rybacka dziś popularny kurort. Miodowy miesiąc w tym urzekającym miejscu to z całą pewnością niezapomniane chwile. Przepiękne plaże oraz turkusowoniebieska, przezroczysta woda skrywa jedyny w swoim rodzaju podwodny świat. Lokalny koloryt młode pary odnajdą w małych miasteczkach z restauracjami, barami, typowymi uliczkami i licznymi sklepikami.

 

Można tu znaleźć praktycznie wszystko: piękną plażę, tropikalną dżunglę, ciągnącą się poza miastem, archeologiczne zabytki z okresu Majów, interesujące rozrywki i nocne życie. Warto wybrać się do delfinarium.

 

Natomiast Akumal to jedna z bardziej kameralnych miejscowości na Riwierze Majów. W języku majów nazwa miejscowości oznacza „miejsce żółwi”, które do tej pory mają tu swoje tereny lęgowe. Świadczy to nie tylko o ekologicznych walorach okolicy, ale również o zaciszności tego miejsca. W sam raz dla pragnących spokoju młodych małżeństw. Ze względu na podwodne jaskinie oraz pobliską lagunę Yalkú jest to ulubione miejsce nurków.

 

Odwiedzając Meksyk nie sposób pominąć Mexico City. To największe miasto na świecie, które po prostu trzeba zobaczyć. Niezwykła mieszanka nowoczesności i tradycji, starożytne zabytki i drapacze chmur, niezwykłe zapachy, smaki i kolory. Świątynie Majów i przepiękne, barokowe kościoły. Plaża Garibaldi na której królują El Mariachi. Miasto, które nigdy nie zasypia. Egzotyczny koktajl pozostający na długo w pamięci.

 

W planie podróży małżonkowie powinni umieścić Chichen Itza, jedno z najważniejszych i świętych miast Majów, najbardziej spektakularnego stanowiska archeologicznego na półwyspie Jukatan, gdzie można podziwiać piramidy, świątynie i pałace Majów.

 

 

 

Bajeczne Acapulco

 

Acapulco leży na wąskiej nadmorskiej równinie, ciągnącej się wzdłuż Bahía de Acapulco przez 11 km. Znajduje się ono 400 km od miasta Meksyk. Jest najstarszym z nadmorskich kurortów Meksyku. Nazwa „Acapulco” natychmiast przywołuje skojarzenia z białymi plażami, gigantycznymi hotelami, bogatym życiem nocnym, oraz niezwykłymi nurkami z La Quebrada, skaczącymi ze wzgórza w rozpadlinę, w której kłębią się morskie fale.

 

Acapulco jest podzielone na trzy strefy: Acapulco Naútico (Acapulco Morskie), czyli najstarsza, zachodnia część miasta; Acapulco Dorada (Złociste), położone wokół zatoki na wschód od Playa Hornos; Acapulco Diamante (Diamentowe), najbardziej nowoczesna, luksusowa część turystyczna pełna hoteli, dyskotek i drogich sklepów. Każda nowo poślubiona pani znajdzie tu coś dla siebie. Ponieważ plażowanie to zajęcie numer jeden w Acapulco, warto odwiedzić którąś ze znanych plaż: Hornos, Hornitos, Condesa lub Icacos.

 

 

 

Aneta Biskup

 

Zdjęcia: Neckermann

Artykuły