Facebook
Kontakt/
Reklama
05 Marz 2012
Włoski ślub
Przygotowania do ślubu we Włoszech zaczynają się bardzo wcześnie, czasami nawet dwa lata przed planowaną uroczystością. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla młodej pary, ale dla całej rodziny. Przed sobą staje dwoje zakochanych i ślubuje sobie miłość aż do śmierci.Przygotowania do ślubu we Włoszech zaczynają się bardzo wcześnie, czasami nawet dwa lata przed planowaną uroczystością. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla młodej pary, ale dla całej rodziny. Przed sobą staje dwoje zakochanych i ślubuje sobie miłość aż do śmierci.


W zaplanowaniu całej uroczystości obowiązkowo musi uczestniczyć mama narzeczonego, która najpierw pomaga synowi w wyborze odpowiedniej dla niego kandydatki. Dlatego pewnie włoscy kawalerowie są najstarszymi w Europie. Czekają ze ślubem co najmniej do 30. roku życia, kiedy poczują, że już czas, aby wyprowadzić się z rodzinnego gniazdka.


Włosi do ślubów podchodzą bardzo emocjonalnie i z dużym zaangażowaniem. Mimo dużej liczby kościołów, ciężko ustalić datę, jeśli w porę nie zrobi się rezerwacji. Przyjęcie organizuje się w hotelu, w wilii lub restauracji, w zależności od tego, ile przyszli małżonkowie planują wydać na tę uroczystość. W restauracji koszt na jedną osobę wynosi około 200 euro, jednak Włosi nie przejmują się cenami. Tak naprawdę przyjęcie weselne jest kroplą w morzu wydatków ślubnych. Na pierwszym miejscu jest urządzenie nowego domu, do którego państwo młodzi wprowadzą się po odbytej podróży poślubnej. W związku z tym Włosi często biorą także specjalne na tę okoliczność kredyty. Ważne, aby to właśnie ich ślub został w rodzinie i wśród znajomych dobrze i na długo zapamiętany. Zaproszenia dla gości są robione na zamówienie. W restauracji narzeczeni sami decydują o wystroju sali. Czasami zdarza się nawet, że hafty na obrusach i wzory na talerzach wykonywane są według pomysłu narzeczonych. Przyszli małżonkowie decydują także o tym, co znajdzie się na talerzach gości.


Suknia ślubna to prawdziwe arcydzieło, w której każdy dodatek ma znaczenie. Panna młoda jest skłonna słono zapłacić za swój strój. Włochy słynną z najlepszych projektantów na świecie, którzy prześcigają się w najbardziej ekstrawaganckich pomysłach na suknię dla panny młodej. Włoszki lubują się w kwiatach, licznych wstążkach i błyskotkach. Pan młody ubrany jest tradycyjnie w garnitur lub smoking.


Dzień ślubu we Włoszech wygląda podobnie jak w Polsce. Do panny młodej przychodzą fryzjer, kosmetyczka, a także fotograf.


W kościele na pięknie wystrojoną przyszłą żonę przy ołtarzu czeka pan młody. Jego ukochaną przez kościół prowadzi jej ojciec, po czym symbolicznie przekazuje rękę córki przyszłemu zięciowi. W trakcie ceremonii młodej parze robione są zdjęcia. Kiedy msza dobiega końca, zaczynają bić dzwony, a zgromadzeni w świątyni goście biją brawo. Po wyjściu z kościoła obsypują młodą parę ryżem albo papierowym confetti. Confetti symbolizuje pieniądze i szczęście, więc goście nie oszczędzają na tym dodatku, obficie obsypując państwa młodych. Następnie, para młoda każdemu, kto składa jej życzenia, daje zawinięte w bibułkę orzeszki i różne słodkości.


Po ceremonii zaślubin, goście weselni za nowożeńcami jadą do restauracji. Tam odbywa się uroczysta kilkugodzinna kolacja lub obiad, w zależności od tego, czy ślub odbył się przed południem czy po południu. W tradycji włoskiego ślubu ważnym elementem są prezenty. Jeśli przyjęcie odbywa się hotelu, należy pozostawić podpisany swoim imieniem prezent w recepcji hotelowej oraz dopisać się do księgi gości. Za wielki nietakt uważa się przyjście bez niespodzianki dla państwa młodych.


Kiedy przyjęcie jest w toku, panowie wznoszą toast za młodą parę, na co panie entuzjastycznie odpowiadają wspólnym śpiewem. W niektórych regionach przyjęło się, zgodnie z tradycją żydowską, tłuczenie przez państwa młodych kieliszków po szampanie. Ilość potłuczonego szkła symbolizuje szczęśliwe lata spędzone razem.


Kiedy uroczystość dobiega końca, świeżo poślubieni małżonkowie każdemu z osobna dziękują za przybycie na ten jakże ważny dla nich dzień. Zanim ostatni goście wyjdą, państwo młodzi opuszczają wesele i udają się w podróż poślubną. Po powrocie zamieszkają w nowym mieszkaniu, które najczęściej kupują im rodzice. Dopiero wtedy rozpakują prezenty weselne. Księga gości przypomni im co od kogo dostali.Julia Chudzyńska


fot: ShutterStock,Inc.Artykuły