Facebook
Kontakt/
Reklama
17 List 2012
Cudownych rodziców mam...

Obowiązkiem i dobrym zwyczajem młodej pary jest podziękowanie rodzicom za trud wychowania. Najlepiej zrobić to na przyjęciu weselnym, zaraz po pierwszym tańcu lub po oczepinach.


Pora podziękowań

Obowiązkiem i dobrym zwyczajem młodej pary jest podziękowanie rodzicom za trud wychowania. Najlepiej zrobić to na przyjęciu weselnym, zaraz po pierwszym tańcu lub po oczepinach. Niektórzy młodzi dziękują zaraz po błogosławieństwie. Tradycja dopuszcza także wybranie innej okazji na podziękowania, nie koniecznie podczas wesela. Może to być uroczysta kolacja dla rodziny lub poprawiny.

Toasty
Dziękuje się za troskę i za przekazane wartości, a także za pomoc przy zorganizowaniu ślubu i wesela. To bardzo miły gest i nie wolno o nim zapomnieć. Często podziękowania dla rodziców mają form´ toastu. Przemawia wtedy najczęściej pan młody w imieniu swoim i swojej żony. "Dziękujemy Wam Rodzice za trud wychowania, za miłość i uśmiech, za pogodne dni pełne radości i szczęścia, za to, że mogliśmy liczyć na Waszą pomoc i wsparcie w każdej chwili naszego życia" lub "Z głębi serca dziękujemy Wam kochani Rodzice, za wszystkie dni, które wspólnie przeżyliśmy. Jesteśmy wdzięczni za każdą pogodną chwilę, za uśmiech, miłość, dobrą radę... W ciągu tych wszystkich lat, wychowując nas – z dnia na dzień, staliście się naszymi najlepszymi przyjaciółmi, na których zawsze można polegać, którzy zawsze służą pomocą i wsparciem".

Koncert życzeń
Popularnym sposobem na uhonorowanie rodziców i podkreślenia ich roli w uroczystości jest zadedykowanie im piosenki. Pod względem tekstu, idealnie nadają się do tego "Cudownych rodziców mam" Urszuli Sipińskiej czy "Walc dla rodziców" zespołu Bayer Full. Upewnijmy się tylko, czy nasi rodzice nie mają zbyt wymagającego gustu muzycznego;-)), bo ci ostatni są także autorami takiego hitu jak "Majteczki w kropeczki"… W czasach, kiedy Telewizja Polska nadawała program "Koncert życzeń", wiele młodych par przesyłało swoje podziękowania za pośrednictwem prezenterów. Zapowiadali wybranà piosenkę i dedykowali ją Państwu Kowalskim, z wyrazami wdzięczności od ich dzieci. Pani Krystyna Loska zawsze przy tym przekonująco się wzruszała;-)

Wakacje w tropikach czy pamiątkowa księga?
Coraz częściej zdarzają się też prezenty. W ramach wdzięczności młodzi fundują swoim rodzicom od ozdobnych kartek z tekstem podziękowania, po podróże do ciepłych krajów. Hitem ubiegłego sezonu były dekoracyjne, ręcznie robione księgi z życzeniami. Niektórzy nowożeńcy wręczają kosze kwiatów, albo albumy ze zdjęciami z dzieciństwa i zabawnymi komentarzami. Taki prezent jest na pewno bardziej osobisty niż wakacje w tropikach, ale trudno stwierdzić, który bardziej ucieszy rodziców;-) W każdym przypadku liczy się przede wszystkim gest, który jest dowodem szacunku, jakim młoda para powinna darzyć swoich rodziców. Nie zapominajmy o innych członkach rodzin, którzy przyczynili się do naszego rozwoju duchowego – dziadkach, babciach i rodzicach chrzestnych, a także naszych gościach. Wypada podziękować im za to, że przyszli i wspólnie z nami przeżyli nasz ślub. Czasem wręcza się im drobne upominki, które będą przypominały o wydarzeniu, na przykład paczuszki ze słodkimi migdałami i imionami nowożeńców. Można też przesłać później pamiątkowe zdjęcie ze ślubu w formie kartki z krótkim tekstem podziękowania za przybycie.

www.modanaslub.pl

Artykuły