Facebook
Kontakt/
Reklama
15 Paź 2012
Porady i przesądy

Zgodnie z tradycją panna młoda, w dniu ślubu powinna mieć na sobie: ...

Termin ślubu

Najszczęśliwsze będą pary, które zdecydują się na ślub w miesiącach, z literą "r" w nazwie. Marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień – gwarantują Młodej Parze trwałość i harmonię małżeństwa. Niestety złą sławą wśród małżonków cieszy się najpiękniejszy z wiosennych miesięcy – maj. Równie pechowy jest listopad. Dobre rokowania na przyszłość będzie mieć para, która zawrze związek małżeński podczas świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy lub karnawału. Najbardziej przesądni nie powinni decydować się na ślub w poniedziałek, ponieważ „od poniedziałku nie warto zaczynać", ani w piątek, gdyż „w piątek zły początek". Pomyślność wróży data ślubu wyznaczona na dzień lub dwa po pełni księżyca i wypowiadanie sakramentalnego „tak” o pełnej godzinie. Nie należy brać ślubu 1 kwietnia, bo może się okazać, że małżonkowie nie traktują przysięgi małżeńskiej poważnie.


Znaczenie stroju


Zgodnie z tradycją panna młoda, w dniu ślubu powinna mieć na sobie:
Coś białego – na znak czystości swoich uczuć.
Coś niebieskiego – co ma zapewnić wierność przyszłego męża.
Coś nowego – by zapewnić swemu małżeństwu dostatnie życie.
Coś starego – co ma gwarantować wsparcie rodziny i przyjaciół.
Coś pożyczonego – co ma jej zapewnić życzliwość nowej rodziny.

Suknia ślubna

Panna młoda nie powinna szyć swojej sukni własnoręcznie i przeglądać się w lustrze w pełnym stroju ślubnym - wystarczy zdjąć pantofelek lub nie zakładać welonu. Pan młody, pod żadnym pozorem nie powinien oglądać przed ślubem kreacji swojej wybranki. Sukni ślubnej nie może przymierzać młodsza, niezamężna siostra panny młodej. Jeżeli ulegnie takiej pokusie istnieje ryzyko, że zostanie starą panną, a małżeństwo panny młodej, która nie przypilnowała swojej sukienki, będzie nieudane.

Dostatek

By zapewnić przyszłemu małżeństwu dostatek i powodzenie, panna młoda powinna zaszyć w bieliźnie kryształek cukru i okruszek chleba zaś pan młody, powinien włożyć do kieszeni garnituru drobne pieniądze.

Szczęście

Panna młoda nie powinna stawiać ślubnych pantofli na parapecie w obawie, że ucieknie jej szczęście.

Przesądy kościelne


Młoda para, jadąc do kościoła nie powinna się na dłużej zatrzymywać ani tym bardziej zawracać. Tradycja mówi, że przekroczenie progu kościoła prawą noga zapewnia przyszłemu małżeństwu szczęście. Łzy panny młodej w czasie uroczystości zaślubin, to znak, że nie będzie w małżeństwie płakać z powodu męża. Również płomień kościelnych świec ma swoją symbolikę. Gdy palą się one równym płomieniem, wróży to trwały i zgodny związek. Zaś migoczące i gasnące świece przepowiadają nieporozumienia. Przed ołtarzem panna młoda nie powinna oglądać się za siebie. Dowodziłoby to tego, iż wychodzi za mąż niechętnie. Co ciekawe, zgodnie z tradycją, kto pierwszy położy pod stułą rękę na dłoni partnera lub w drodze od ołtarza okręci go wokół siebie, będzie przewodził w małżeństwie. Zgodnie z tradycją pocałunek, poprzedzony słowami księdza „teraz możesz pocałować pannę młodą, ma zapewnić jej wierność męża.

Obrączki

Gdy podczas ceremonii zaślubin obrączka spadnie na podłogę, wróży to nieszczęście. Jednak, złą wróżbę można odwrócić, gdy obrączkę podniesie ksiądz albo ministrant.

Omyłkowe włożenie obrączki na palec środkowy, a nie serdeczny oznacza zdradę. Zaś, gdy pan młody wsunie swojej wybrance obrączką do samego końca palca, oznacza to, że będzie rządził w małżeństwie.

www.modanaslub.pl

Artykuły