Facebook
Kontakt/
Reklama
24 Maj 2013
Ślub w plenerze - nowe możliwości

Resort spraw wewnętrznych planuje wprowadzenie zmian, dzięki którym wzięcie ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego będzie prostsze. 

Do 2015 r. mają powstać przejrzyste reguły dotyczące ślubów zawieranych poza urzędem.

Obecnie istnieje możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem tylko z "ważnych względów". Najczęściej za takie uznaje się pobyt w szpitalu lub więzieniu, a decyzję podejmuje urzędnik. Co się zmieni?

Względem samodecydowania młodych par o sobie - niewiele. To nadal urzędnicy mają ocenić, czy wybrane przez narzeczonych miejsce jest "godne i eleganckie" oraz "podkreśla rangę wydarzenia". Wśród miejsc odpowiednio godnych prawdopodobnie znajdą się obiekty takie jak pałace i dworki. Urokliwe polany i parki mogą zaskoczyć błotem, po którym nie wypada się poruszać. Również ślub w restauracji nadal nie będzie możliwy, ponieważ zdaniem urzędników nawet najbardziej elegancki lokal nie zapewnia powagi wydarzenia. Co innego z operą lub teatrem - te miejsca mają szansę zostać uznane za odpowiednie.

Wstępnie wiadomo też, że entuzjaści nietuzinkowych uroczystości będą musieli spełnić kilka warunków. Trzeba będzie odpowiednio zabezpieczyć miejsce ceremonii, w tym przed ewentualnymi zmianami pogody. Bezpieczeństwo pary młodej, gości i osoby urzędnika musi być zapewnione, a temu ostatniemu należy opłacić przyjazd na miejsce.

Możemy mieć tyko nadzieję, że rzeczywiście powstaną klarowne zapisy, a  nie wskazówki do luźnej interpretacji dla pracowników Urzędu Stanu Cywilnego. Lub wierzyć w dobrą wolę urzędników.

Artykuły