Facebook
Kontakt/
Reklama
14 Maj 2005
Ślubne Dekoracje

Jak przeobrazić działkę, dom lub wynajętą salę w rajski ogród, wiejski dworek albo inne wymarzone przez nas miejsce na ślub?

Na szczęście są tacy, którzy to wiedzą. Specjaliści od dekoracji wnętrz, którzy potrafią zaczarować każdą przestrzeń, zrobią to za nas. Już za 1500 złotych można sobie zafundować niepowtarzalny i niebanalny wystrój sali, w której przetańczymy całą pierwszą poślubną noc.

Ślub jest tak wyjątkową uroczystością, że wszystko ma w tym dniu specjalne znaczenie. Dlatego warto zadbać o to, by odbywał się w ładnej scenerii. Niestety, większość młodych par zostawia sobie ten problem na ostatnią chwilę, a potem okazuje się, że nikt nie ma na to ani czasu, ani pomysłu. Wystrój wnętrz kościoła i sali, w której odbywa się przyjęcie jest tak samo ważny, jak suknia panny młodej, chociaż nie wszyscy są tego świadomi. Otoczenie wpływa na nastrój gości – by mieć pewność, że wszyscy poczują się równie wyjątkowo jak nowożeńcy warto pomyśleć o stworzeniu odpowiedniej atmosfery. Nie musi to być wcale ekstrawagancja. Im subtelniej, tym lepiej.

Każde miejsce, nawet najbardziej obskurną salę w zwykłym domu kultury, można przy odrobinie inwencji twórczej przeobrazić w bajkową scenerię. Elementy szpecące – takie jak na przykład wielkie zakratowane okno przykrywa się płótnem, co ma też tę zaletę, że staje się jednocześnie tłem dla pary młodej. Trzeba ich „wyróżnić”, podkreślić, bo są przecież gwiazdami wieczoru.

Balony, są co prawda, dobrym wypełniaczem przestrzeni, ale gdy jest ich zbyt dużo – psują efekt. Kwiaty to najprostszy i najlepszy sposób dekoracji. To one sprawiają, że wnętrze staje się piękne i robi wrażenie szczególnego, odświętnego i na pewno wszyscy właśnie tak się poczują. Na śluby niezastąpiona jest oczywiście gipsówka, z której powstają lekkie i zwiewne dekoracje na ścianach i sufitach. Biel to w końcu najbardziej ślubny z kolorów. Można ją łączyć z kokardami. Wbrew powszechnym skojarzeniom, na ślubne dekoracje nadają się też kale i chryzantemy.

Jednym z bardziej popularnych ostatnio trendów jest styl wiejski. Wesela w małych dworkach to marzenie wielu par. dekoracje wykonuje się z polnych kwiatów, mchu, paprotek, ziół i kłosów. Przepięknie wyglądają i pachną wiązanki z biało różowych krwawników.

W bardzo popularnych w Polsce restauracjach z kuchnią śródziemnomorską, gdzie często odbywają się przyjęcia weselne, można dopasować wystrój do potraw. Bardzo efektowną dekoracją są muszle, jeżówki i kamienie. Kolory lazurowy, błękitny i żółty tworzą ciepła południową atmosferę.

Duże możliwości daje ogród, który sam w sobie jest już dekoracją. Praktyczną metodą na zorganizowanie przyjęcia i aranżację przestrzeni jest tak zwany szwedzki stół. I to właśnie na stole skupia się wtedy uwaga. Ustawienie potraw i wkomponowanie w to ozdób – to prawdziwe wyzwanie. Latem korzysta się z owoców, takich jak na przykład szalenie fotogeniczne i w żywych kolorach winogrona i czereśnie. Pięknie wygląda połączenie bieli obrusu i świeżej zieleni małych paproci, poustawianych w rządku w glinianych doniczkach.

Rośliny, warzywa i owoce to oprócz kwiatów ulubione narzędzia pracy dekoratorów. Wychodza z nich najładniejsze i najbardziej efektowne dekoracje. Możliwości dekorowania zależą w dużym stopniu od pory roku, w której odbywa się uroczystość. Jesień to – wbrew pozorom – fantastyczna pora roku na ślub. Jest wtedy pod dostatkiem jarzębiny. Można z niej wykonać ogromne serca, które służą jako tło dla pary młodej. Jarzębina wspaniale prezentuje się na stołach i białych obrusach. Podobnie jak zielone, choinkowe gałązki albo liście paproci. Poza tym jesień i zima to sezon na jabłka, będące znakomitym materiałem na dekoracje. Dotyczy to również niektórych warzyw, na przykład dyni, w której można chować świeczki. Owoce i warzywa mają dużo uroku. Aby zwiększyć efekt, można je polakierować.

O dekoracji sali na przyjęcie weselne warto pomyśleć co najmniej dwa tygodnie przed imprezą. Zdobywanie materiałów i wykonywanie drobnych elementów dekoracyjnych, takich jak na przykład podstawki lub pudełka na kartki z nazwiskami gości trwa kilka dni.

Zanim powstanie projekt wystroju, trzeba obejrzeć wnętrze, żeby wszystko pomierzyć i dopasować.

Radziła dekorator Monika Kończyńska tel. 0 506 025 250www.modanaslub.pl

Artykuły