Facebook
Kontakt/
Reklama
02 Sty 2013
Cut, frak, smoking

Bywając na salonach panowie powinni zachować pewne reguły, dotyczące zachowania i ubioru. Znajomość i stosowanie tych reguł pozwoli czuć się swobodnie, błyszczeć w konwersacji, zwracać uwagę Pań znakomitym ubiorem.

Bywając na salonach panowie powinni zachować pewne reguły, dotyczące zachowania i ubioru. Znajomość i stosowanie tych reguł pozwoli czuć się swobodnie, błyszczeć w konwersacji, zwracać uwagę Pań znakomitym ubiorem. Dawniej, siedemnastoletniego mężczyznę czekała obowiązkowa wizyta (wspólnie z ojcem) u krawca. Na osiemnaste urodziny otrzymywał on smoking, którym legitymował jego obecność w towarzystwie. Do obowiązków ojca należało nauczyć syna wiązania krawata, muszki, pouczenie używania różnych przydatnych męskich drobiazgów, takich jak spinki do krawata, mankietów. Do wyposażenia należał też rodowy sygnet lub pierścień z monogramem, który często otrzymywał wraz z papierośnicą i złotym zegarkiem. Współczesność odciążyła ojców od wtajemniczenia męskich latorośli w arkana dorosłości, ale elegancki pan powinien pamiętać, że nie zapina się ostatniego guzika przy marynarce i przy kamizelce. Eleganckie koszule to te z podwójnym mankietem (lecz w żadnym wypadku posiadające równocześnie przypinany guzikami kołnierzyk). Wypada znać przynajmniej dwa sposoby wiązania krawata. Pokutuje nadal herezja gotowych muszek, podczas gdy każdy szanujący się mężczyzna powinien nauczyć się jej wiązania, tak jak wypada umieć czytać i pisać. W górnej kieszonce marynarki powinna być zapasowa chusteczka do nosa. Dłuższe skarpetki to przyzwoitość, bo krótkie dają efekt nieestetycznej golizny łydki przy siadaniu. Jaki zatem wybrać ubiór na określoną okazję, jakie dobrać dodatki - a więc jak winien być ubrany dżentelmen, aby zachwycić otoczenie i nie popełnić gafy?

Co założyć: frak czy jaskółkę (cut), smoking czy wieczorową marynarkę? Podjęcie decyzji nie powinno być aż tak trudne. Panowie powinni wiedzieć czy ślub odbędzie się rano, popołudniu czy też wieczorem. Pamiętajmy, że ubiór pana młodego w przeciwieństwie do sukni panny młodej może jak w „recyclingu” służyć ponownie i wielokrotnie na okazjonalne sytuacje.Cut (jaskółka)

Nazywany przedtem „Cutaway” – dzisiaj skromnie cut, jest noszony przy bardzo oficjalnych okazjach, akceptowany na popołudnie. Z tego powodu został nazwany „frakiem dziennym”. Cut jest nową propozycją wyjściowej, przedłużonej marynarki dziennej, lecz różni się od niej szczegółami, takimi jak modnie skrojone poły przodów. Do takiej czarnej, granatowej lub srebrzystoszarej marynarki nosi się tradycyjne prążkowane czarno-szare spodnie, zwane sztuczkowymi oraz niekonwencjonalne dodatki: białą koszulę ze stójką i srebrzystoszary krawat lub też jeszcze bardziej elegancko: koszulę z zagiętymi rożkami kołnierzyka i do tego szary jedwabny plastron, perłowoszarą lub beżową kamizelkę i lakierki. Nieodzowne do kompletu są śnieżnobiałe gładkie rękawiczki oraz szary cylinder (popielaty). Biała chryzantema w butonierce będzie idealnym zakończeniem wytwornego ubioru. Zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii Cuty są oficjalnymi ubiorami w dniu ślubu – zarówno dla pana młodego, jak i gości.Frak

Frak znany jest od ok. 1740 roku i w tamtych czasach stanowił ubiór dzienny. Wzorcem dla tej marynarki z „jaskółczymi ogonkami” były dwa typy ubiorów: żołnierski i angielska mieszczańska peleryna z sukna. Od 1850 roku szyty z czarnego sukna staje się wyłącznie ubiorem wieczorowym. Ten król męskiej odzieży nie jest z przodu zapinany i posiada równoległe rzędy guzików. Elegancka błyszcząca satyna ozdabia wyłogi. Spodnie nie mają żadnych mankietów; dwa lampasy ozdabiają szew boczny. Do kompletu należy biała, głęboko wycięta z przodu w szpic kamizelka pique oraz biała koszula z zagiętymi rożkami kołnierzyka z usztywnianym przodem z pique wraz z krytà listwą guzikową i wykładanymi mankietami. Obowiązuje biała muszka z tkaniny pique – i czarne buty– lakierki, czarne skarpetki z jedwabiu lub cienkiej bawełny powinny sięgać kolana, tak aby przy podciągnięciu nogawek spodni nie pokazywać gołych łydek. Jeśli para życzy sobie, aby goście weselni również byli we frakach, powinna zaznaczyć White Tie.Smoking

Znanych jest kilkanaście jego odmian. Czarny jest klasycznym kolorem smokingu. Konieczne jest zwrócenie uwagi na dodatki. Nigdy do smokingu nie nosimy białej muszki. Standardem jest tu czarny pas smokingowy i czarna muszka. Plisy pasa muszą być skierowane ku górze. Możliwe są tu odstępstwa polegające na zmianie koloru pasa, np. na bordo. Pamiętać należy jednak, by muszka była zawsze w kolorze pasa. Inną wersją są pasy brokatowe. Jeżeli zdecydujemy się na komplet z kamizelką, to koniecznie czarną z wyłogami wyłożonymi jedwabną satyną, z której uszyta jest również muszka. Inny jest wówczas krój smokingu. Koszule mogą być białe z łamanym lub tradycyjnym kołnierzykiem, koniecznie z listwą zakrywającą guziki. Niezbędne są czarne lakierki. Chusteczka do butonierki powinna być dopasowana kolorystycznie do pasa, w przypadku czarnego, koniecznie biała. Należy pamiętać, że do smokingu nie pasuje krawat. Jeszcze uwaga: letnia odmiana to biała (kremowa) marynarka z czarnymi spodniami. Do smokingu nosimy srebrny zegarek z czarnym paskiem. Gdy zaproszenie zawiera dopisek Black Tie znaczy to, że mężczyźni powinni przyjść w smokingach. Na ślub, party lub wizytę nie wymagającą fraka czy smokingu możemy wybierać z bardzo szerokiej gamy modnych ubiorów i dodatków. Zwracam tu uwagę na propozycje firmy „Wilvorst”, wiodącej w tej dziedzinie na rynku europejskim. Proponuje ona szlachetne mieszanki wełny z delikatnym poliestrem oraz poliamidowanymi nićmi. W kroju nowe rozwiązania kieszeni, wyłogów, kołnierzy oraz bogate rozwiązania zapięć. Topem są długie, nawet do 100 cm żakiety. Do garniturów muszą być perfekcyjnie dobrane kamizelki. Najnowsze kolekcje preferują zarówno motywy kwiatowe, jak i drobnowzorzyste z harmonijnie dobraną kolorystyką tła. Szczególny rodzaj luksusu podkreślają obciągnięte tkaniną guziki oraz plecy z tkaniny wierzchniej. Uroczysty charakter będą podkreślać naturalne odcienie barw szmaragdowo-czarnych, definiowane jako tchnienia egzotyki.

Do kamizelek dobieramy, z tej samej tkaniny co one lub jednokolorowe, najróżniejszego kształtu plastrony, muszki, krawaty. Nowością jest duży plastron (Ascot) z jednobarwnej satyny, kolorystycznie dobranej do kamizelki. Jeżeli rezygnujemy z kamizelki i plastronu lub muszki, proponujemy krawaty, np. w bardzo modne paski. Buty eleganckie, powinny być drobne w kształcie i o miękkiej podeszwie, niekoniecznie lakierki.

Jeszcze uwaga: przedłużane żakiety zdecydowanie wyszczuplają sylwetkę. Jeśli zastosujemy się do tych reguł, w spokoju ducha możemy wybrać się na bal, do teatru, filharmonii lub na ślub. Życzymy wszystkim Panom i ich znakomitym partnerkom szampańskiej zabawy, wznosząc toast szklankà starej, dobrej whisky.

Do zobaczenia na balu.

Diuk


Artykuły