Facebook
Kontakt/
Reklama
13 Luty 2013
Strój Pana Młodego

Klasyczna moda męska nie jest kapryśna i rzadko zmienia się radykalnie. Męski strój wizytowy może różnić rodzaj klap w marynarce, szerokość nogawek w spodniach, ale sam garnitur nigdy nie wychodzi z mody.

Garnitur

Garnitury wizytowe, czyli te, w których możemy wystąpić w dniu ślubu, powinny być uszyte z dobrej jakości materiałów. Bo przecież nie tylko linia garnituru, ale przede wszystkim rodzaj tkaniny, z jakiej strój jest wykonany, stanowi o modzie. Pan młody może wybrać garnitur matowy, połyskujący lub tzw. tenisowy, czyli w prążki. Modny pan młody w dniu ślubu założy garnitur w odcieniach szarości, stalowy lub czarny.


Jeśli ślub odbywa się w lecie lub wczesną jesienią, panowie wybierają garnitury jasne, w kolorze écru czy kawy z mlekiem, uszyte zazwyczaj z cienkich, przewiewnych tkanin. Modny garnitur jest jednorzędowy, z jednym rozcięciem z tyłu i klasycznymi klapami, zapinane na dwa-trzy guziki, noszony z kamizelką. Salony ślubne, specjalizujące się w galanterii męskiej polecają, aby garnitury do ślubu miały marynarkę o wydłużonej linii. Dłuższa marynarka ma od 85 –100 cm. Spodnie od garnituru powinny mieć taką długość, aby kant spodni łamał się na bucie. Nogawka powinna sięgać do połowy obcasa. Z przodu najlepiej, jeśli spodnie mają najwyżej trzy zagięcia – wtedy wiadomo, że dobrze dobrana jest długość. Modne są proste nogawki, bez mankietów.

Pana młodego obowiązuje biała koszula o podwójnym, wywijanym mankiecie (lecz w żadnym wypadku posiadająca równocześnie przypinany guzikami kołnierzyk). Powinien on wystawać od 0,5 do 1 cm za mankiet marynarki. Rękaw marynarki natomiast powinien sięgać do zgięcia nadgarstka. Koszula do tradycyjnego garnituru z klapkami ma kołnierzyk prosty: angielski - wydłużony lub włoski – z równymi klapkami, rozchodzącymi się na boki. Ten ostatni pasuje tylko do szczupłej szyi. Elegancki pan powinien pamiętać, ze nie zapina się ostatniego guzika przy marynarce i przy kamizelce.

Spinki do mankietów

W mankiety koszuli modny pan młody wpina spinki, które dobiera kolorystycznie do całości stroju. Najczęściej są srebrne lub złote. Panowie rzadko pozwalają sobie na ekstrawagancje spinki - rzeźbione lub wysadzane drogimi kamieniami.

Kamizelka

Idealnym dodatkiem do garnituru jest kamizelka, sprzedawana najczęściej w komplecie, uszyta z tego samego materiału, a do tego krawat. Wiąże się go w gruby węzeł pod szyją, aby było go lepiej widać. Z tego samego materiału co krawat może być ozdoba w butonierce.

Cut

Cut, czyli surdut angielski - potocznie nazywany jaskółką jest propozycją wyjściowej, przedłużanej marynarki, lecz różni się od niej szczegółami, takimi jak modnie skrojone poły przodów. Cut uszyty jest zazwyczaj ze 100-proc. wełny. Do takiego stroju pasuje jednobarwna kamizelka i plastron. Zasada jest taka, że jeśli pan młody założy do cuta szarą kamizelkę, również plastron powinien być szary z delikatnym wzorkiem. Kołnierzyk koszuli pasującej do „jaskółki” musi być biały, łamany, a guziki w koszuli kryte plisą.

Frak

Wykończenie marynarki przypomina „jaskółczy ogonek”. Frak szyty jest z czarnego sukna, nie jest z przodu zapinany i posiada równoległe rzędy guzików. Elegancka, błyszcząca satyna ozdabia wyłogi. Spodnie nie mają żadnych mankietów, dwa lampasy ozdabiają szew boczny. Do kompletu należy biała, głęboko wycięta z przodu w szpic kamizelka pique oraz biała koszula z zagiętymi różkami kołnierzyka z usztywnianym przodem z pique wraz z krytą listwą guzikową i wykładanymi mankietami. Do takiego zestawu obowiązuje biała muszka.

Smoking

To czarny garnitur z szalowym kołnierzem wykładanym jedwabiem oraz spodnie z lampasem Uzupełnienie stroju stanowi pas smokingowy (tzw. hiszpański) i mucha w tym samym kolorze. Plisy pasa muszą być skierowane ku górze. Muszka musi być zawsze w kolorze pasa. Alternatywą dla pasa może być kolorowa, żakardowa kamizelka z muchą .Smokingowa koszula – zawsze biała (bez względu na kolor sukni panny młodej), z podwójnym mankietem (francuskim) zapinanym na spinki, kołnierz na stójce z łamanymi rogami lub normalny odkładany, gors koszuli jest plisowany zapinany na czarne spinki guzikowe. Warto zwrócić uwagę, że do klapy smokingowej albo w ogóle nie przypina się kwiatów, albo wkłada się je do bocznej kieszeni. Do smokingu są dwa zestawienia dodatków. Jeżeli pan młody zakłada muchę, to pasuje do niej również pas. Jeżeli wybierze musznik, może połączyć go z kamizelką. Do smokingu w żadnym razie nie pasuje krawat.

Pasek do spodni

Pasek do spodni dobiera się do koloru butów. Klamra powinna być mała i nie rzucać się w oczy, bo pasek jest tylko dodatkiem, a poza tym i tak zasłania go zapięta marynarka. Elegancki pan młody wybierze płaską klamrę bez bolców. Klamra powinna pasować do biżuterii pana młodego. Jeśli pan młody założy srebrny zegarek i srebrne spinki do mankietu, również klamra do paska powinna być srebrna. Jeśli natomiast decyduje się na założenie kamizelki, może zrezygnować z paska, ponieważ klamra paska nieelegancko „odpycha” kamizelkę. W takim wypadku lepiej wybrać szelki, które nie tylko podtrzymają spodnie, ale przede wszystkim w garniturach wykonanych z lekkich tkanin naprężą kanty w spodniach.

Buty

Buty pan młody dopasowuje kolorystycznie do całości stroju. Często wybiera klasyczne z półokrągłym noskiem o miękkiej podeszwie.

Skarpety

Skarpetki: tylko nie białe! Skarpety dobierane są do butów, a nie do garnituru. Skarpetki powinny być trochę dłuższe. Nieładnie wygląda, jeśli przypadkowo podwinięta nogawka odsłoni gołą łydkę. Skarpetki dopasowuje się albo do koloru spodni, albo do koloru butów, np. jeśli pan młody decyduje się na szary lub granatowy garnitur, to skarpetki wybiera czarne pod kolor również ciemnych butów. Do jasnego garnituru nie pasują buty ciemne, ciężkie, czarne. Powinny mieć naturalny kolor skóry. W tym przypadku skarpetki dopasowuje się do koloru spodni.

Plastron

Pan młody często zamiast krawata wybiera plastron, który odróżnia go od pozostałych mężczyzn. Do garniturów ślubnych nosi się wykonane z jedwabi lub żakardów. Plastron najczęściej stanowi komplet z kamizelką lub dopasowuje się go do kolorystyki kamizelki. Jeśli jest wzorzysta, najlepiej dobrać jednobarwny. Przy doborze odpowiedniego plastronu ważny jest kołnierzyk koszuli. Aby zaznaczyć większe węzły przy plastronie, najlepiej wybrać koszulę z kołnierzykiem klasycznym, odkładanym, z szerszym rozstawem, albo z włoskim z bardzo dużym rozstawieniem. Tego typu kołnierzyki przy koszuli pasują również do szerokich krawatów. Modny kołnierzyk łamany najlepiej prezentuje się z muchą i szerokimi, płaskimi plastronami amerykańskimi. Na taki jednak nie powinien zdecydować się pan o szerokiej twarzy. Natomiast pan o szczupłej twarzy niekorzystnie wygląda z wąskim krawatem. Nawet, jeśli pan młody zdejmie marynarkę podczas wesela, nadal będzie wyglądał wytwornie w plastronie i dobranej do niego kamizelce.

Chusteczka w butonierce

Do wszystkich plastronów przygotowane są również chusteczki do butonierki. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli pan młody decyduje się wpiąć w klapę marynarki świeży kwiat, to wypustkę z butonierki należy wyjąć. Bez względu na to, czy pan młody wybierze plastron czy muchę najodpowiedniejszą dekoracją butonierki jest jedwabna chusteczka w tej samej tonacji kolorystycznej co kamizelka.

Jak dopasować odpowiedni strój dla pana młodego?

Mężczyzna wysoki i szczupły dobrze prezentuje się w garniturze. Marynarkę dopasowuje się do sylwetki. Niski pan może wystąpić w wydłużonej marynarce, która wydłuży optycznie sylwetkę. Poza tym puszysty pan powinien zdecydować się na ciemny strój, dzięki czemu będzie wyglądał szczuplej. Jednak najlepszym rozwiązaniem dla pana z brzuszkiem jest smoking. Pas od smokingu przykryje brzuch, a szerokie klapy smokingowe ukryją krągłości. Bez względu na to, w jakim stroju zdecyduje się wystąpić pan młody, nie powinien odkładać momentu wyboru stroju do ostatniej chwili. Mężczyzna o nietypowej sylwetce może zamówić garnitur, który będzie najlepiej do niego pasować, ze specjalnego wzornika fasonów i tkanin. Jeśli zamówienie zostanie złożone co najmniej trzy miesiące przed ślubem, zawsze zostanie jeszcze wystarczająco dużo czasu na drobne poprawki krawieckie w salonie mody ślubnej.

Modne są garnitury jednorzędowe, zapinane na dwa- trzy guziki, noszone z kamizelką. Panowie chętnie sięgają po wydłużone marynarki, które często noszą rozpięte, prezentując eleganckie kamizelki. Jeśli chodzi o klapy marynarki, to panowie równie chętnie wybierają: klapy małe, stójkę z niewielką klapką, lub klapy duże. Nowością są inne niż klasyczne rozwiązania kieszeni. Kieszenie o naszywanych klapkach, dają wrażenie lekkiego garnituru. Jeśli pan młody chciałby optycznie wydłużyć sylwetkę, powinien zdecydować się na klapki wyjęte, wywinięte na zewnątrz. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest delikatny obrys kieszeni.

Podsumowując:

Mężczyzna wysoki i szczupły dobrze prezentuje się w garniturze. Marynarkę dopasowuje się do sylwetki. Niski pan może wystąpić w wydłużonej marynarce, która wydłuży optycznie sylwetkę.

Najlepszym rozwiązaniem dla pana z brzuszkiem jest smoking. Pas od smokingu przykryje brzuch, a szerokie klapy smokingowe ukryją krągłości.

Spodnie od garnituru powinny mieć taką długość, aby kant spodni łamał się na bucie. Nogawka powinna sięgać do połowy obcasa.

Skarpetki powinny być trochę dłuższe. Nieładnie wygląda, jeśli przypadkowo podwinięta nogawka odsłoni gołą łydkę.

Pasek do spodni dobiera się do koloru butów.


Rysunek: Bartłomiej Siwiński


www.modanaslub.pl

Artykuły